1/4 mniej paliwa? Koncept “Delfin” ciągle w muzeum

WP_20150404_11_11_31_ProJest wiele przyczyn, dla których rozwija się coraz bardziej energooszczędne technologie – od zmniejszenia kosztów eksploatacji zaczynając, a na ekologii kończąc. Będąc w monachijskim Muzeum Techniki parę dni temu, natknąłem się na odprysk tej tendencji, która zamiast jeździć po drogach, na razie zbiera kurz w muzeach.

WP_20150404_11_11_09_ProW 2010 roku MAN Nutzfarzeuge opublikowała studium i pokazała model koncepcyjny ciężarówki nowej generacji, tzw. “Delfin”. Pomysł był szczytny – zaproponować nową aerodynamikę dla dużych pojazdów, od kształtu zaczynając, poprzez osłony na koła, a na braku lusterek wstecznych kończąc (te miałyby zostać zastąpione przez kamery).

Wyniki symulacji były bardzo obiecujące: zużycie paliwa spada o 25%.

Na razie pomysł, opatrzony etykietką “Studium 2020” rozbudza wyobraźnię w największym muzeum techniki na świecie, ale jeszcze nie na drogach. Na przeszkodzie stoją ponoć jakieś sztywne regulacje Unii Europejskiej.

About The Author

Bartosz Jacyna

Pierwsza gitara akustyczna firmy Logisys; za najtrudniejsze logistycznie uważa stworzenie Świata (wymaganie: 1 tydzień), oraz logistykę przedszkolno- mieszkaniowo-wykończeniową w wykonaniu swojej żony;

Other posts by

Author his web site

16

04 2015

Comments are closed.